Riistakolmio laskettiin upeassa aurinkoisessa talvisäässä

Askolan metsästysyhdistyksen jäsenet ja koejäsenet suorittivat tänään talven 2018 riistakolmiolaskennan. Sää oli todella upea ja aurinkoinen, ja kolme laskentaryhmää teki runsaasti riistahavaintoja maastossa. Yöllä satanut ohut lumikerros teki tuoreiden jälkien havaitsemisesta helppoa ja jälkiä oli paljon. Maastossa kuljettiin useampi, tunti ja mikäs talvisessa metsässä kulkiessa, kun eväitäkin ainakin jonkun repusta löytyi.

Metsässä aamupäivän aikana kerätty "data" purettiin puheenjohtajan luona iltapäivällä ja samalla pääsimme kokeilemaan sähköistä ilmakiväärirataa. Aika komea rata löytyy Sepolta, joten kiinnostuneet sinne vain kokeilemaan.

Kiitos paljon kaikille laskennassa mukana olleille. Teitte erinomaista työtä!

No tags yet.
Search By Tags
Archive
Edelliset uutiset
APPETIZING
ADVENTURES
-
COOKBOOK
Hei

tervetuloa Askolan Metsästysyhdistyksen sivuille. Olemme Itä-Uudellamaalla Askolan kunnan alueella toimiva metsästysseura. Toimintamme nykymuodossaan alkoi vuonna 1946. Seuramme tarkoituksena on harjoittaa vastuullista metsästystä, riistanhoitoa ja luonnonsuojelua, metsästysampumaurheilutoi-mintaa sekä metsästyskoiratoimintaa. 

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Pinterest Icon
  • Grey YouTube Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey Facebook Icon

© 2023 by APPETIZING ADVENTURES. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now